Čím je pro mě jóga
JÓGA... Slovo dříve téměř neznámé a exotické, dnes skloňované ve všech možných časopisech populárních i těch odborných. Dnes už je opravdu jen málo lidí, co ještě nikdy neslyšelo o józe. Výstižně charakterizovala pohled dnešní doby na jógu MUDr. Aneta Králová: "...dřív byl divnej, kdo jógu cvičil, dneska je divnej ten, kdo jógu necvičí". Něco na tom je. :)
Jóga nás obklopuje všude, znamená to však, že nutně rozumíme mnohem více než dřív významu tohoto slova? A co přesně vlastně tedy znamená slovo jóga?
Pod pojmem jóga si většinou představíme stoj na hlavě, dlouhé sezení v koutě se zkříženýma nohama anebo jiné krkolomné pozice.
Tohle všechno může být součástí jógy a také je, ale jóga sama má obrovské množství podob a nedá se snadno zaškatulkovat ani do sportu, ani do relaxačních technik, ani do práce s vědomím, anebo spíš k ní patří od každého tak trochu.
Když už jsme si ale položili otázku, co je to jóga, pojďme se podívat, co o ní říkají filozofové v zemi jejího vzniku. Možná, že jejich pohled bude významu slova jóga odpovídat nejvěrněji, rozhodně více než pohled náš, ovlivněný západní kulturou, kdy si pod tímto slovem představujeme zejména cvičení formující naše tělo v krásnou postavu a uvolňující naši mysl, přičemž však nepochybně obojí tyto účinky jóga má.
Jóga je slovo pocházející z prastarého jazyku sanskrt, kterým se mluvilo na území dnešní Indie před tisíci lety.
Doslovný význam slova yoga, obecně zmiňovaný ve starých sanskrtských spisech /tzv. Védy/ je - "spojit", "propojit", "připojit" - vycházející z kořene YUJ. Více přenesený a obrazný význam tohoto slovního kořene /a potažmo jógy/ pak je "angažování se, zaměstnání, využití, aplikace". Jako klasický příklad pro úplné pochopení tohoto přeneseného významu slova jóga se také často uvádí slovo "jho" nebo "jařmo" pro zapřažení volů nebo koní do chomoutu, je tím míněno jejich "spojení" a "ovládnutí" za účelem tažení, tedy "zaměstnání, praktického užití a aplikace".
Podle této definice lze tedy jógu chápat jako způsob, který nás spojí s něčím, co je pro nás velmi praktické a využitelné. Mno, tak z toho aby byl člověk jelen, že...
Jak už to bývá, jedno slovo má vždy více významů a není jednoduché dopátrat se toho pravého. Na druhou stranu, ruku na srdce, je to skutečně tak důležité?
Zkusme se znovu zamyslet, tentokrát nad tím, co znamená slovo jóga právě pro nás osobně? Jak nás ovlivňuje v našem životě, k čemu nás poutá a kam nás vlastně vede?
Jóga je tedy spojení. Spojení čeho? Možná těla a mysli? To je snad nejčastější asociace, která nás napadne. A spojením dvou částí vzniká celek, jednota. Avšak jednota je mnohem víc než jen soubor /dvou/ částí. Jak všichni známe rovnici zamilovaných, 1 + 1 se nerovná 2, nýbrž zase 1. Stejně tak při spojení těla a mysli dochází k magickému momentu, kdy jsme v jednotě. Zpočátku ty momenty mohou trvat skutečně jen setinové chvíle, ale postupem času, jsme-li dostatečně vytrvalí ve své praxi, nám cesty jógy mohou pomoci najít pevnější spojení naší "tělo-mysli".
Jóga také může být chápána jako spojení protikladů. Jedna z nejznámějších větví jógy se jmenuje Hatha Jóga, přičemž Ha značí Slunce, sluneční energii a Tha naopak Měsíc, měsíční energii. Zároveň Slunce představuje mužskou energii, zatímco Měsíc, či spíše Luna, tu ženskou. Obě planety a obě energie jsou jedna protikladem druhé, ale zároveň jejich spojením vzniká vždy něco navíc. A jsme zase u sjednocení, u Jednoty.
A co znamená sjednocení, Jednota? Možná celistvost, možná klid a spočinutí, možná taky jednoznačnost. A kdo je v Jednotě, v celistvosti, v klidu, má v životě mnohem větší manévrovací prostor pro rozhodování než ten, kdo jedná v ne-Jednotě, v ne-klidu, v ne-jednoznačnosti.
Jóga tedy může být chápána jako kouzelný prostředek transformace našeho těla i vědomí blíže k naší celkové pohodě, k vnímání krásy, vede nás k lásce ke všem a všemu a také ke světlu. A je tu "stará-nová" definice o tom, že jóga je cestou k osvícení. Nemá cenu rozebírat, co je a co není osvícení. Osvícení /stav mysli/ buď JE anebo NENÍ. A mezi těmito dvěma břehy se rozprostírá obrovský oceán nejrůznějších teorií a filozofií, ale proč se v něčem rozumově pitvat, když to můžeme prožít sami. Je to asi tak efektivní, jako byste chtěli někomu, kdo v životě neviděl jablko, přiblížit slovně, jak vlastně jablko chutná. Je to zcela zbytečné, protože dokud sám neochutná, nikdy nás nepochopí.
Cesta jógy je takovým jablkem. Zbývá vykročit, to už je na každém z nás. A i když se nám třeba zdá, že jsme neohební tělesně či psychicky, malicherní a malí, a na cestě jógy naprostí začátečníci, stále bloudivší a stále donekonečna opakující stejné chyby a omyly, přesto všechno JSME na cestě. A to je to hlavní.
Pro mě osobně je jóga hlavně uměním. Uměním žít tady a teď, neohlížet se do minulosti a nevyhlížet budoucnost. Být tady a teď je nejjednodušší právě na jógamatce, kdy se soustředíme na svůj dech, své tělo a v tu chvíli jaksi zapomínáme na své rodiny, přátele, večeře, které zbývají uvařit, nákupy, které se musí nakoupit, problémy, které bude třeba vyřešit. V tu chvíli existuje jen krátké zastavení, které je zároveň tím nekonečným okamžikem onoho skutečného pocitu, že PRÁVĚ TEĎ A TADY JSEM TO JÁ, JÁ JSEM, JSEM V JEDNOTĚ A CELISTVOSTI. A věřte nebo ne, dřív nebo později se to prostě stane, že najednou pocítíte tu jednotu a celistvost TADY A TEĎ ne jen na tom dvoumetrovém kousku Vaší propocené gumové podložky, ale také v životě, v situacích, které Vás třeba dříve vyváděly z míry, které Vás trápily či strašily. A to je TA jóga. Ta, která začíná v pokřivených tvarech našeho těla v ásánách a končí v stabilitě mysli v pokřivených situacích našeho života. A to je TA jóga. To je ona.
Dostali jste chuť na jablko? :)
Zveme Vás do (naší) zahrady. Je to zahrada, která nemá brány ani hranice, není zamčená a je nádherná. Můžete vstoupit a zůstat jen chvíli nebo celý život nebo stovky dalších. Rozhodnutí je na Vás.
S láskou Martina